خلاصه کتاب
خلاصه اى از کتاب 180 پرسش وپاسخ آیت الله مکارم(آیا توسل به اولیا شرک است؟)

از روایات اسلامى که از طریق شیعه و اهل تسنن در دست داریم استفاده مى شود که توسل هیچگونه اشکالى ندارد بلکه کار خوبى محسوب مى شود.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) در این قسمت پرسش و پاسخ به موضوع توسل به اولیا پرداخته می شود.

قسمت۱۲

آیا توسل به اولیاء شرک است؟

لازم به تذکر است منظور از توسل این نیست که کسى حاجت را از پیامبر یا امامان بخواهد بلکه با اعمال صالح یا پیروى از پیامبر یا امام یا شفاعت آنان و یا سوگند دادن خداوند به مقام و مکتب آنها، از خداوند چیزى را بخواهد، به مقام او در پیشگاه خدا متوسل شود. این معنى نه بوى شرک مى دهد و نه برخلاف آیات قرآن است.
از آیات قرآن به خوبى استفاده مى شود که وسیله قرار دادن مقام انسان صالحى در پیشگاه خداوند و طلب چیزى به خاطر او، به هیچ وجه ممنوع نیست و منافات با توحید ندارد، در آیه ۶۴ سوره نساء مى خوانیم ” اگر آنها هنگامى که به خویشتن ستم کردند به سراغ تو آمدند و ازخدا طلب عفو و بخشش مى کردند و تو نیز براى آنها طلب عفومى کردى، خدا را توبه پذیر و رحیم مى یافتند.”
از روایات اسلامى که از طریق شیعه و اهل تسنن در دست داریم استفاده مى شود که توسل هیچگونه اشکالى ندارد بلکه کار خوبى محسوب مى شود.
در کتاب وفاء الوفاء تالیف دانشمند سنى “سمهودى ” مى خوانیم: مدد گرفتن و شفاعت خواستن در پیشگاه خداوند از پیامبر صلی الله علیه وآله  و از مقام و شخصیت او، هم پیش از خلقت او مجاز است و هم بعداز تولد و هم بعداز رحلتش، هم در عالم برزخ، و هم در روز رستاخیز.

سپس روایت معروف توسل؛ حضرت آدم را به پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله از عمربن خطاب نقل کرده که آدم روى اطلاعى که از آفرینش پیامبر اسلام داشت به پیشگاه خداوند عرض کرد” یا رب اسئلک بحق محمد لما غفرت لى، خداوندا به حق محمدصلی الله علیه وآله از تو تقاضا مى کنم که مراببخشى ”
نویسنده ” کتاب التوصل الى حقیقه التوسل” ۲۶ حدیث از کتب و منابع مختلف نقل کرده که جواز این موضوع در لابلاى آنها منعکس است.
روایاتى که در زمینه توسل در منابع اسلامى وارد شده مافوق حد تواتر است یعنى بقدرى زیاد است که ما را از بررسى اسناد آن بى نیاز مى سازد.

 

بخش های دیگر از کتاب۱۸۰پرسش و پاسخ را بخوانید؛

بخش۱: (انگیزه و نیاز انسان برای خداجویی) 

بخش۲: (چرا ذات پروردگاررانمى توان درک کرد؟)

بخش۳: (آیا آفریدگار هم آفریدگاری دارد؟) 

بخش۴: (چگونه دین فطری است؟) 

بخش۵: (ناممکن بودن تعدد خدایان، معنی لقاء الله، وجه الله،ثارالله، یدالله چیست؟) 

بخش۶: (خداوند سمیع و بصیر، جمال و جلال خداوند،محبت خدا نسبت به بنده) 

بخش۷: (اراده خداوند، سخن گفتن خدا، خشم خدا،اسم اعظم)

بخش۸: (مفهوم مکر درباره خدا، تقاضای رویت خدا توسط موسی،عرش خدا و عالم ذر چیست؟)

بخش۹: (هدایت و ضلالت از سوی خدا به چه معناست؟) 

بخش۱۰: (آیا مشاهده خداوند امکانپذیر است؟) 

بخش۱۱: (بداء چیست ایا خداوند در چیزی حلول می کند؟) 

تنظیم و پیاده سازی خدیجه سادات علوی– گروه تحقیقات سایت رهیافته (وابسته به انجمن شهید ادواردو آنیلی)

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

لطفا دیدگاه خودتون رو بیان کنید: